Göz Kuruluğu Nedir?

Göz Kuruluğu Nedir?

Gözyaşı, gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlar. Bazı insanlarda gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelir. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık Kuru Göz olarak bilinir.
Yaygın olmasına karşın, Göz Kuruluğu çok sayıda insanı etkileyen fakat en az bilinen göz rahatsızlıkları arasındadır. Birçok kişi, göz kuruluğu şikayetlerini yanlış olarak alerjilerle, iklim koşullarıyla ya da basitçe göz zorlanmasıyla açıklar.
Gözyaşının Önemi?
Gözlerimiz, göz yüzeyini korumak için, kesintisiz bir gözyaşı tabakasına gereksinim duyar. Buna "gözyaşı filmi" denir. Göz Kuruluğunda, gözyaşı üreten bezlerin sağlıklı çalışmasında oluşan bozukluklar, ürettiğiniz gözyaşının miktarında ve niteliğinde değişikliklerin meydana gelmesiyle sonuçlanabilir. Bu durum, gözünüzün yüzeyine artık yeterli beslenme ya da korunma sağlayamayan bir gözyaşı filmiyle sonuçlanır. Bu, gözünüzün yüzeyinin hasar görmesine yol açabilir ve dolayısıyla, Göz Kuruluğu semptomlarına neden olabilir.
Gözyaşı iki farklı şekilde üretilir. Bunlardan ilki, göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlamak amacıyla, az miktarda ancak sürekli üretilip salgılanması şeklindedir. Bir diğeri de duygusal durumlarda ve gözde herhangi bir rahatsızlığa tepki olarak fazla miktarda gözyaşı üretimidir. Doğal, sağlıklı gözyaşı üretimi azaldığı zaman, Göz Kuruluğu, gözün ön kısmının, özellikle de kornea olarak bilinen saydam tabakanın ciddi şekilde tahriş olmasına yol açabilir, çünkü kornea kendi sağlığı için sağlıklı gözyaşı filminin varlığına ihtiyaç duyar.
Kuru Gözün Belirtileri Nedir?
Yanma, batma
Gözde kuruma
Bulanık görme
Yabancı cisim hissi
Karıncalanma
Kızarıklık
Fotofobi( Işıktan Rahatsız Olma)
Kaşıntı
Gözde rahatsızlık ve yorgunluk
 
Kuru Göz Nedenleri ve Risk Faktörleri?
 Kontakt Lens Kullanımı
Klimalı Ortam
Göz Ameliyatları
Yoğun Bilgisayar Kullanımı
Sigara
Diyabet gibi sistemik hastalıkları
Romatizmal Hastalıklar
Menopoz
Yaşlılık
 
Kuru Göz Tanı Yöntemleri?
Tanı ve teşhis de hastanın şikayetleri dinlenerek ve aşağıdaki testler yapılarak konmaya çalışılır. Risk faktörleri de göz önünde bulundurulmalıdır.
Schirmer Testi: Belirli bir süre içinde toplanan ıslaklığı ölçmek için gözkapağı altına konulan kağıt şeritler kullanır. Bu test teşhiste çok önemlidir 5 mm altında çıkması kuru göz teşhisini koydurur.
Boyama Tekniği (Rose Bengal; Fluoresssin): Gözdeki olası hasar bölgelerini ortaya çıkarmak için özel boyalar kullanır.
Kuru gözün Tedavisi?
l)Yaşam Tarzının Değiştirilmesi: Kuru göz hastalığının şikayetleri kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir ve hastanın psikolojisi üzerinde olumsuz etki oluşturur. Ayrıca okuma, araç kullanımı, bilgisayar kullanımı gibi görsel dikkat gerektiren işlerde performansın azalmasına neden olur ve iş verimliliğini düşürebilir.
Öncelikle hastanın kuru göze neden olan faktörlerden kaçınması gerekir. Örneğin az nemli, sıcak veya rüzgarlı ortamlar, sigara içilen/klimalı mekanlar, radyasyon, yüksek yerlerde bulunma (düşük oksijen basıncı nedeniyle), kuru göze neden olan dış faktörlerdir. Kişinin bu gibi ortamlardan uzak durması göz kuruluğuna dair şikayetlerinin azalmasını sağlayacaktır. Ancak kişinin yaşam koşulları bu faktörlerle sürekli karşılaşmayı gerektiriyorsa ve bu faktörlerden kaçınamıyorsa, suni gözyaşı kullanımı kişinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Suni gözyaşları kişinin gözyaşını takviye etmek, göz yüzeyini kayganlaştırmak ve böylece kişiye rahatlama sağlamak üzere doktorunuzun tavsiyesi ile kullanılabilir.
2)Suni Gözyaşı Tedavisi: Suni gözyaşları, kuru göz hastalığının başlıca tedavi yöntemidir. Dünya çapında birçok suni gözyaşı bulunmaktadır ve aralarındaki farklılıklar içerdikleri etken maddeye ve ambalajına (çok kullanımlık şişe, tek kullanımlık ampul, vs) göre değişir.
Genellikle günümüzde içinde prezervan (koruyucu) madde bulunmayan tek kullanımlı suni gözyaşları kullanılmaktadır. Gözü daha az yakan bu damlalar kontakt lensle de kullanılmakta olup daha güvenli ilaçlardır.
Suni gözyaşları sadece göz yüzeyini yıkayıp uzaklaşırken, kronik kuru göz hastalarında suni gözyaşı tedavisi tek başına yeterli olmamaktadır. Bu hastalarda gözyaşı üretimi ile gerekli dokularda etkisini göstererek, kişinin doğal gözyaşı yapımını arttıran ilaçlar kullanılır.
3)Göz Yaşı Yapımını Arttıran İlaçlar: Bu grupta anti- enflamatuar etkili topikal siklosporin kullanılmaktadır. Bu tedavi ile gözyaşı üreten lakrimal bez üzerindeki enflamasyon baskılanarak gözyaşının yapımı ve kalitesi arttırılmaktadır.
4)Cerrahi Yöntem: Bu yöntemde PUNKTUM TIKAÇ' ları kullanılır. Burada gözde üretilen ve punktumlarla burundan vücuda yayılan gözyaşının punktumlar tıkanarak mevcut gözyaşının gözde kalması amaçlanır.